Plavání v otevřených vodách – Orientace

Léto je již v plném proudu a mnozí z nás vyhledávají závody v otevřených vodách. Ať už jdete závodit nebo si jen zaplavat, je dobré mít na otevřenou vodu správně nastavenou mysl. Jen tak totiž, v člověku málo známém prostředí, můžete cítit pohodlí a bezpečí, nemluvě o podávání kvalitních sportovních výkonů. 

Zatímco v bazénu máme každý den stejné podmínky, venku musíme počítat s mnoha faktory které můžou značně ovlivnit náš výkon. Jde především o teplotu vody a vzduchu, sílu větru, kvalitu vody a charakter vodní nádrže. 

Následující „seriál“ o plavání v otevřených vodách je určen jak pro nováčky, tak pro zkušené závodníky. Najdete zde různé tipy a rady jak zvládnout plavání venku a jak uspět při závodech. Naším prvním tématem je schopnost cítit se ve vodě dobře, s pocitem, že své okolí máte zmapované a plně pod kontrolou.

Orientace 

Jednou z klíčových dovedností kterou lze natrénovat více, než si myslíme, je orientace.

 Už jen výběrem správných plaveckých brýlí si můžeme orientaci dostatečně usnadnit. Jestliže není úplně zataženo, je vždy lepší volit tmavší či zrcadlové brýle. Paprsky slunce, odrážející se od hladiny vody, můžou plavce lehce vyvést z míry. Perfektní viditelnost je přitom nezbytná pro správnou orientaci. 

Ještě předtím, než nasadíme brýle, je důležité si pozorně zmapovat trať. Plavec, který dokonale zná trať a který ji viděl jak na plánku, tak na samotné vodní ploše, minimalizuje riziko, že ho něco během závodu překvapí. Vyhraďme si tedy před každým závodem 10 minut na důkladné prozkoumání trati. Přímo z vody nemá plavec tak dobrý výhled jako ze břehu, a proto je znalost trati tak důležitá.

Při samotném závodě se doporučuje orientovat podle určitých bodů. Většinou jsou bójky malé nebo daleko od sebe. Mnohdy je těžké bójku spatřit kvůli vlnám. Soustřeďme se tedy na předměty na břehu, které vidíme snadno a ihned. Například; před startem jsem si prohlédl trať a vím že za bojkou číslo 1 je neobyčejně vysoký strom. Při závodě poplavu směrem na určený strom, dokud nebude bójka v dohledu. Místo stromu to může být klidně velký dům, kopec, hora, sloup atd. Snažte se využít vše co je na obzoru. A co když na obzoru nic není? Co když je kolem jezera jen les, který vypadá všude stejně? Pak je znalost trati dvojnásobně důležitá. Ujistíme se, že víme které bójky se obeplavávají po pravé ruce, a které po levé ruce. Samozrejmě je velmi důležité znát i počet bójek. Čím více detailů znáte, tím lépe si dokážete trať představit v hlavě a snáz si najdete cestu do cíle.

Nejčastější chyba

Na závěr si připomeňme nejčastější chybu, které se dopouští jak začátečníci, tak i třeba olympionici. Plavat za někým v závěsu je v dálkovém plavání nejlepší způsob, jak šetřit energii, ovšem jen dokud plave závodník před vámi správným směrem. Plavat v závěsu a ponechat orientaci zkušenějším plavcům je velmi zavádějící. V praxi se ale ukazuje, že i ti nejzkušenější se mohou občas zmýlit, a proto je důležité, aby každý plavec znal trat‘ dokonle a mohl se tak spolehnout sám na sebe.

Plavecká škola 3FIT